Táto „zdravá“ potravina ničí mozog a vyvoláva rakovinu prsníka. Nejedzte ju!

Zaujímavosti Zdravie

„Dnešné vysoko vyvinuté technológie nielenže nedokážu odstrániť zo sóje anti-výživné látky a toxíny, ktoré sa v nej prirodzene nachádzajú, ale dokonca výrobný proces v nich zanecháva aj ďalšie toxické a rakovinotvorné látky, ktoré vznikajú pri spracovaní počas vysokých teplôt.“ Pokračuje vo vysvetľovaní .

Úplne najhoršie látky z najhorších sú rozštiepené zlúčeniny ako sójový proteínový izolát a hydrolyzovaný rastlinný proteín. Dôvodom je fakt, že tieto látky obsahujú fytáty, ktoré blokujú vstrebávanie minerálov.

Okrem toho tiež blokujú enzým trypsín, ktorý je potrebný pre správne trávenie bielkovín.

Tofu je na tom o trochu lepšie, pretože sa jedná o produkt z celých sójových bôbov, avšak aj ono obsahuje anti-výživné látky zmienené vyššie.

Zdravotné problémy spájané s konzumáciou sóje

Z mnohých zaznamenaných zdravotných ťažkostí spojených s konzumáciou sóje a produktov z nej by sme chceli poukázať na nasledujúce:

Problémy so štítnou žľazou – vrátane priberania na váhe, letargia, nevoľnosťou, únavy, vypadávanie vlasov a straty libida
Rakovina – hlavne štítnej žľazy, prsníka a pankreasu
poškodenie mozgu
Choroby pohlavných orgánov
sójové alergie

Medzitým Dr. Daniel s kolegami preštudovali niekoľko štúdií o sóji a zistili, že sója neznižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi tak, ako sa to o nej hovorí.

Ba naopak, u mnohých ľudí zvyšuje hladinu nebezpečného homocysteínu, ktorý zvyšuje riziko ochorenia srdca, mozgovej mŕtvice a vrodených defektov.

Podľa Dr. Daniela, sója výrazne zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Na základe týchto výsledkov poslali výskumníci 65 stránkovú petíciu americkému Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA), kde ich vyzvali, aby zakázali tvrdenie, že „sója predchádza chorobám srdca,“ ktoré schválili v roku 1999.

Sója a ohrozenia detí

Je tiež dôležité vedieť, že zvýšenému riziku z konzumácie sóje čelia hlavne deti a dojčatá, hlavne kvôli jej vlastnostiam, pri ktorých napodobňuje činnosť niektorých hormónov.

Štúdia zverejnená v medicínskom žurnále Lancet ukázala, že každodenné vystavenie chemikáliám, ktoré napodobňujú pohlavný hormón estrogén obsiahnutý v sójových detských mliekach, bolo 6 až 11-krát vyššie ako u dospelých ľudí konzumujúcich sóju.

Koncentrácia týchto látok v krvi bola u detí na úrovni 13 000 až 22 000 vyššie ako samotný hormón estrogén.

Deti, ktoré sú výlučne kŕmené sójovým mliekom, dostanú po prepočítaní na váhu ekvivalent 5 antikoncepčných piluliek denne!

Preto vás prosíme, nekŕmte svoje batoľatá sójovými detskými mliekami, ani staršie deti inými sójovými výrobkami.

Hormonálne účinky sóje sú tak silné, že dokonca aj tehotné ženy by ju nemali konzumovať pre bezpečnosť ich ešte nenarodeného dieťaťa.

Ďalšie riziká sóje

Tu sú niektoré ďalšie riziká, ktoré predstavuje sója pre vaše zdravie:

Vysoký prirodzený obsah toxínov, známych ako antinutrienty. To zahŕňa veľké množstvo blokátorov, ktoré bránia enzýmom pri trávení bielkovín. Tieto blokátory nie sú neutralizované varením. Výsledkom je rozvrat vnútorného prostredia v črevách, chronický nedostatok niektorých vitamínov a minerálov a chýbajúce aminokyseliny. To všetko môže viesť až k nebezpečnému zlyhaniu pankreasu či dokonca k jej rakovine.
Obsah hemaglutinínov. Tieto látky spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. Sója má tiež vplyv na brzdenie rastu. Varením sa síce problém čiastočne znižuje, ale neodstráni sa úplne.
Obsah goitrogenov, ktoré narúšajú činnosť štítnej žľazy.
80% dnes predávanej sóje je geneticky modifikovaná. Tento druh sóje má najvyšší stupeň kontaminácie pesticídmi.
Vysoký obsah fytátov, ktoré bránia absorpciu minerálov, ako sú vápnik, horčík, železo a zinok. Všetky tieto minerály sú kofaktory pre optimálnu biochémiu vášho tela.

Ako bezpečne konzumovať sóju

Ak sa aj napriek neodporúčania tejto potraviny neviete vzdať jej konzumácii, potom máme pre vás aspoň pár odporúčaní, ako minimalizovať jej škodlivé vplyvy.

Existuje pár typov sóje, ktoré sú bezpečné pre konzumáciu. Všetky z nich zahŕňajú fermentáciu.

Po dlhom fermentačnom procese sa hladiny kyseliny fytovej a ostatných antinutrientů znižujú. Okrem toho vznikajú niektoré prospešné látky pre vaše trávenie, akými sú napríklad probiotiká.

Fermentácia tiež výrazne znižuje úroveň nebezpečných izoflavónov, ktoré sú svojou štruktúrou podobné estrogénu a môžu narušovať vašu hormonálnu rovnováhu.

Takže, ak chcete jesť sóju, toto sú jej relatívne bezpečné varianty:

1. Natto

Jedná sa o fermentované sójové bôby s lepkavou textúrou a chuťou sa podobajú syru.

Obsahuje nattokinázu, veľmi silnú látku na riedenie krvi. Je tiež najlepším zdrojom vitamínu K2 na svete. Ďalej obsahuje prospešné baktérie bacillus subtilis.

Natto nájdete vo väčšine obchodov s ázijskými potravinami.

2. Tempeh

Ide o fermentovaný sójový koláč s tuhou textúrou. Chutí podobne ako huby.

3. Miso

Miso je fermentovaná sójová pasta so slanou maslovitou textúrou. Často sa pridáva do miso polievky.

4. Sójová omáčka

Tradične sa sójová omáčka vyrába fermentáciou sójových bôbov, soli a enzýmov.

Tu však buďte opatrní, pretože dnes sa mnohé jej druhy vyrábajú umelo za pomoci chemických procesov, nie fermentácie.

Záver

Nezabudnite, že všetky spracované sójové produkty nevyužívajúce pri výrobe fermentáciu, nie sú zdravé. Tie zahŕňajú: sójové mlieko, sójové mäso, sójový syr, sójové energetické a proteínové tyčinky, sójovú zmrzlinu, sójové práškové proteíny a iné výrobky.

Dávajte si tiež pozor na bežné pečivo, pretože dnes sa sójová múka pridáva aj do neho.

Najlepším a neraz aj jediným spôsobom, ako sa v strave vyhýbať sóji, je kupovať si základné suroviny a z nich si sami pripravovať svoje jedlo.

Základom zdravého stravovania je: nespracované, fermentované a čerstvé.

Spracovanému sa vyhýbajte vždy, keď sa to dá. Platí to tak pre sóju, ako aj ostatné druhy potravín. Dodržujte to a ste na správnej ceste za zdravím.

ZDROJ: vylectese