Účinnejšie ako repelenty z obchodu
Mladí gymnazisti preskúmali 13 éterických olejov a dva konkrétne druhy kliešťov – Dermacentor a Haemaphysalis . „Zistili sme, že prírodné silice ako fenikel, muškátový orech, či aníz majú až štyrikrát vyššie repelentný účinok než samotné repelenty proti Dermacentor. Fenikel a muškátový orech mali aj trikrát vyšší repelentný účinok, „ povedali pre portál Veda na dosah.
Proti rodu Haemaphysalis sa najviac osvedčil muškátový orech, ale aj silice zo zázvoru a bergamotu. Prírodné repelenty, ktoré vytvorili, by boli navyše aj lacnejšie. „Cena komerčného repelentu je zhruba 6,00 € a jedna z našich alternatív by stála len približne 1,70 €,“ vysvetlili.
Čo ešte pomáha?
Ide o to, že vôňa niektorých esenciálnych olejov je pre kliešte veľmi nepríjemná. Kliešte majú totiž veľmi dobre vyvinuté čuchové vnímanie a niektoré aróma pre nich môžu byť až toxické. Predtým, než pôjdete do prírody, si dajte do dlaní malé množstvo esenciálneho oleja, rozotrite ho po povrchu valčeka na oblečenie a môžete ním pretrieť okraje nohavíc, rukávov a dekoltu. Z klasických esenciálnych olejov dobre odpudzujú kliešte najmä eukalyptový, mätový aj levanduľový olej , ktoré kliešte nemôžu ani vystáť. Účinný je aj citrónový esenciálny olej a olej vyrobený z citrónovej trávy .
Úspech, aký posúva vpred
Presvedčiť porotu na súťaži dalo študentom zabrať, ale oplatilo sa to a odniesli si hneď dve ceny. V súťaži sa síce okrem nich ukázalo 1800 mladých študentov zo 75 krajín veta, napriek tomu sa im podarilo uspieť. To ich motivuje aj k tomu, aby vo výskume pokračovali. Robia to však hlavne kvôli tomu, aby sme mohli žiť v udržateľnom svete.