Jej teta zomrela o tri mesiace neskôr. Krátko potom jej strýkovi diagnostikovali rakovinu pažeráka, ale ten, na rozdiel od jej tety, podstúpil chemickú liečbu.
Lekári mu dávali 3 mesiace života. Dr. Green sa rozhodla liečiť ho sama.
Strýko žil ešte 10 rokov. Bohužiaľ, chemoterapia a ožarovanie sa ukázali také strašné ako Ora predpovedala. Konvenčná liečba ho úplne znetvorila.
„Muž, ktorý ma vychoval, už nebol taký istý. Jednoducho to nebol ten istý človek.“, povedala Dr. Green.
V mysli Dr. Green skrsla otázka, prečo liečba musí ovplyvniť celé telo, keď jej strýko mal rakovinu len v jednej časti tela?
Od tohto okamihu zasvätila svoj život hľadaniu liečby, ktorá nemá také strašné vedľajšie účinky.
Dr. Green objavila lasery
Dr. Green začala počas svojho doktorandského štúdia veľa čítať o laserovej technológii. To bol moment, kedy ju osvietilo – čo keby použila lasery priamo na rakovinové bunky?
Strávila ďalšie tri roky vo svojom laboratóriu, kde rozvíjala laserovú technológiu.
Laserové lúče boli schopné ničiť rakovinové bunky bez poškodenia zdravých buniek alebo akýchkoľvek iných buniek v tele, ktoré ich obklopujú.
Nedávno, v mladom veku ako 35 ročná, Dr. Green dosiahla veľký úspech. Dokázala úplne zničiť rakovinu u myší bez poškodenia zvyšku tela. Stala sa tak prvým človekom, ktorý úspešne vyliečil rakovinu pomocou lasera.
Rozdiel medzi laserom a ožarovaním
Čo je ožarovanie?
Ide o röntgenové žiarenie, ktoré využíva cielené, vysoko energetické častice alebo vlny (röntgenové lúče, gama lúče, elektrónové lúče a protóny) na poškodenie alebo ničenie rakovinových buniek.
Na rozdiel od chemoterapie, ožarovanie sa zvyčajne používa lokálne, čo znamená, že neovplyvňuje celé telo, v závislosti od typu rakoviny a spôsobu jej podávania.
Nevýhodou ožarovania je, že môže byť veľmi škodlivé pre telo.
Existujú celoživotné limity ožarovania na každú časť vášho tela. Preto, ak ste ho už predtým absolvovali, nemusíte byť už vhodný na opätovné ožarovanie.
Vedľajšie účinky ožarovania
Ako už bolo spomenuté vyššie, ožarovanie môže byť veľmi škodlivé pre vaše telo a môže vás dokonca vystaviť riziku vzniku iných druhov rakoviny kvôli poškodeniu buniek.
Medzi ďalšie príznaky ožarovania patria:
extrémna únava
kožné problémy
strata vlasov
nízky počet krviniek (anémia)
problémy s jedlom
Všetky tieto vedľajšie účinky môžu byť bolestivé a pacienti trpia fyzicky, duševne i emocionálne.
Čo je laserová liečba
LASER, ktorý je anglickým akronymom pre zosilnenie svetla stimulovanou emisiou žiarenia, sa používa na liečbu nežiadúcich účinkov iných spôsobov liečby rakoviny, ako aj rakoviny samotnej.
Robí to nasledovne:
Znižuje alebo ničí nádor pomocou tepla.
Aktivuje chemikáliu, nazývanú fotosenzibilizátor, ktorý zabíja len rakovinové bunky.
3 typy laserov na liečbu rakoviny
Laser CO2
Tento laser poraní alebo vyparí tkanivo. Vzniká pri ňom len malé krvácanie a veľmi malé poškodenie okolitých alebo hlbokých tkanív.
Používa sa predovšetkým na prekarcinómy a tie karcinómy, ktoré sú zatiaľ v počiatočných štádiách.
Argónový laser
Tento laser pôsobí podobne ako laser CO2, ale do tkaniva preniká len do malej vzdialenosti.
Používa sa na liečbu kožných ochorení, niektorých očných nádorov a príležitostne na odstránenie polypov z hrubého čreva skôr, ako sa vyvinie rakovina.
Môže sa používať s liekmi citlivými na svetlo, ktoré zabíjajú rakovinové bunky.
Nd:YAG laser
Neodym: ytrium-hliníkový-granátový laser preniká hlbšie do tkanív než iné lasery. Môže rýchlo vytvoriť krvnú zrazeninu a účinne sa dostane do ťažko dostupných miest, ako pažerák alebo hrubé črevo.
Tento laser je možné aplikovať prostredníctvom drobných optických vlákien, ktoré môžu byť ohnuté. Preniká do nádoru a vyhrieva ho, aby zničil rakovinové bunky.
Obmedzenia liečby laserom
V súčasnosti je len málo lekárov a praktických lekárov, ktorí sú školení na používanie laserov. Laserové zariadenie je drahé a objemné, hoci boli vykonané kroky na jeho zdokonalenie.
Pre všetkých pacientov v nemocničnej izbe platia mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia, pretože svetlo z lasera môže byť veľmi škodlivé pre nechránené oči.
A čo je najdôležitejšie, účinky laserovej liečby nemusia trvať dlho, preto je ich potrebné zopakovať aby sa dosiahlo úplné vyliečenie.
Vedľajšie účinky laserovej liečby
Jedinými spozorovanými vedľajšími účinkami tejto liečby sú potenciálna bolesť v mieste liečby a vysoká teplota niekoľko dní po liečbe.
Nadácia pre výskum rakoviny Ora Lee Smith
Dr. Green v tejto nadácii nepracuje len pre peniaze. Želá si, aby jej liečba bola cenovo dostupná pre všetkých ľudí, bez ohľadu na ich spoločenské postavenie alebo príjem.
Z tohto dôvodu liečbu poskytuje bez nároku na honorár. To je v prudkom protiklade s tým, ako funguje farmaceutický a medicínsky priemysel.
Dr. Green založila výskumné centrum pomenované po jej tete a strýkovi, v ktorom sa zameriava na nájdenie lieku proti rakovine, konkrétne na jej výskum v laserovej liečbe.
Táto nadácia získala grant vo výške 1,1 miliónov dolárov na podporu jej patentovaného výskumu. Ak by ste aj vy chceli podporiť túto organizáciu a bojovať tak proti rakovine, môžete navštíviť webovú stránku tejto nadácie tu a zistiť si, ako môžete pomôcť.
Záver
Dr. Hadiyah Green je inšpiráciou nielen pre ženy, dievčatá ale pre každého, koho postihla rakovina.
Pomôžte nám šíriť posolstvo tejto neuveriteľnej mladej ženy a informácie o jej novom inovatívnom spôsobe liečby rakoviny. Spolu môžeme vyhrať boj proti rakovine!
ZDROJ: vylectese.cz