Hoci sa nákaza šíri po celom svete rýchlosťou blesku, tisíckam ľudí sa podarilo zákerné respiračné ochorenie úspešne prekonať. Z Anglicka ale prichádzajú nie príliš potešujúce správy o tom, že obávaná diagnóza môže v ľudskom organizme zanechať trvalé stopy.
U niektorých preliečených pacientov sa totiž objavili zhodné pokračujúce symptómy, ako napríklad strata čuchu a chuti, ktorej sa nezbavili ani po negatívnych výsledkoch testov.
V najhoršom prípade by vraj strata zmyslov mohla niekoho sprevádzať až po zvyšok života, čo vedie k častým depresiám, prípadne neschopnosti zaradiť sa do bežného kolobehu. Okrem toho sa čoraz častejšie objavuje výrazné oslabenie celkovej imunity a v krajných prípadoch dokonca trvalé poškodenie dýchacích orgánov.
Koronavírus údajne dokáže narušiť pravidelný srdcový rytmus, čo sa neskôr odráža na vyššom riziku infarktu. V Číne sa naviac objavilo niekoľko prípadov, kedy pacient napriek prísnej domácej izolácii ochorel druhýkrát, čo by mohol byť znak toho, že nebezpečný vírus sa vie v tele i bez šírenia nákazy zvonku zase sám aktivovať.
Každopádne, nový typ infekcie bude ešte určite nutné mnohokrát preskúmať, keďže nielen príznaky, ale i celý priebeh choroby prechádzajú neustálymi zmenami a mutáciami.
ZDROJ: dailymail.co.uk